Fokuserar vi på helheten eller detaljerna?

key

I vårens konferenstal höll Dallin H Oaks ett tal om Såningsmannen. Liknelsen är viktig för den tar upp olika aspekter på hur vi människor tar emot evangeliet och hur oväsentligheter får oss att missa evangeliets fullhet. För en tid sedan blev en medlem i kyrkan, som gift sig med en kristen man som inte är medlem i vår kyrka, väldigt upprörd över att läsa i den kristna tidningen

Dagen om att vår kyrka nu visar upp den siarsten som Joseph Smith använde sig av vid översättningen av Mormons bok. Saker som detta är naturligtvis kuriosa och har egentligen ingenting med evangeliet om Jesus Kristus att göra. Hur lätt blir vi inte förblindade och fokuserar på detaljer istället för det fantastiska evangeliet. Dallin H Oaks kallar detta för en nyckelhålsvy av kyrkan eller evangeliet. Som undersökare av kyrkan erbjuds vi möjligheten att själva fråga vår Himmelske Fader om evangeliet är sant och om Mormons bok är en helig uppteckning. Vi behöver inte söka svar från någon annan än vår Himmelske Fader. En annan aspekt på nyckelhålsvyn är naturligtvis att fokusera på saker som vi kan tycka är orättvisa eller felaktiga som frågan om kvinnligt prästadöme eller frågan om homosexuellas rättigheter att få ingå äktenskap. Har vi ett vittnesbörd om evangeliets sanning så behöver vi inte bekymra oss om detaljer. Vi behöver inte förstå allt, vi behöver inte acceptera allt. Hade vi haft fullkomlig kunskap och sett evangeliet ur ett evigt perspektiv så hade alla våra argum

ent fallit platt. Problemet är att vi är kringskurna av vårt begränsade intellekt och vår begränsade kunskap. Det gäller att inse att att vi aldrig kommer att förstå allt i detta livet, men att det inte behöver hindra oss från att ta emot evangeliet fullt ut och vila i förtröstan på att Gud och Jesus Kristus gör allt för vårt eviga bästa. De som har perspektivet och nycklarna till dörren som leder till evigt liv.

Liknelsen om såningsmannen

4 När mycket folk samlades och man kom ut till honom från stad efter stad, talade han till dem med en liknelse: 5 ”En såningsman gick ut för att så sitt utsäde. När han sådde föll en del vid vägen och trampades ner, och himlens fåglar åt upp det. 6 En del föll på stenig mark, och när det växte upp vissnade det bort, för det fick ingen fukt. 7 En del föll bland tistlar, och tistlarna växte upp samtidigt och kvävde det. 8 Men en del föll i god jord, och det växte upp och gav hundrafaldig skörd .” När han hade sagt detta, ropade han: ”Hör, du som har öron att höra med!”
(Luk 8:4-8)

https://www.lds.org/general-conference/2015/04/the-parable-of-the-sower?lang=swe

https://www.lds.org/general-conference/2015/04/the-parable-of-the-sower?lang=eng

Om gunneltroberg

Dikter, texter, mat, musik och allt annat som gör livet levbart.
Detta inlägg publicerades i Arkeologi, Filosofiska tankar, Tänkvärda ord och berättelser. Bokmärk permalänken.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s