Det är roligt med halloween.

grav

Bo Setterlinds dikt på en grav som tillhör en medlem i kyrkans pappa.

Roligt är ett bra, ord. Som Tomas Sjödin, den kände pingstpastorn,  påpekar i en artikel så innebär ordet ursprungligen inte att ha kul, utan att det är lugnt. Mina föräldrar upprördes över halloween, som de tyckte inkräktade på en tid då man skulle ta det lugnt och högtidligt tända ljus och tänka på sina döda nära och kära.  Själv har jag varit lite trög med att ta till mig denna högtid eftersom jag inte är uppvuxen med den. Men, men tiderna ändras och nu har jag haft en liten fest med familjen med urgröpt pumpa som blev en läskig gubbe, ett inkrom som blev till en delikat pumpasoppa och annan god mat, dessert och godis.

Är man medlem i Jesu Kristi Kyrka av Sista Dagars Heliga i Sverige – ja, då är Halloween ganska så stort för många. Det finns en viss amerikansk kulturpåverkan, det kan man inte förneka. En undersökare av kyrkan som jag talade med för någon dag sedan frågade mig om likheter mellan vår kyrka och Jehovas Vittnen. Vi konstaterade båda att förutom att vi inte tror på den niceanska treenighetsläran så finns inte allt för många likheter. Högtider är en av dessa skillnader. Jehovas Vittnen firar inte jul, påsk och andra högtider, medan man i vår kyrka inte nödvändigtvis gör kopplingar mellan religion och tradition och med glädje firar allt från jul och påsk till Midsommar och Halloween.

Som det är nu så går medlemmar i vår kyrka både och sätter ljus på gravar och har halloweenparty. Kanske är det också så i livet. Vi har glädje och vi har sorg, om vartannat. Vi behöver bägge delarna i vårt liv.

tårta

Josefine Delve från Kungsbacka församling är magisk vad gäller tårtkreationer- Visst är denna tårta ohygglig?

halloweenlbgt

HBTQ halloween fest i Salt Lake City https://www.facebook.com/events/351495801677783/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

http://www.gp.se/nyheter/goteborg/1.2534168-tomas-sjodin-vad-roligt-det-skall-bli-C

http://indiancountrytodaymedianetwork.com/2014/10/31/happy-halloween-four-native-american-ghost-stories-157628

 

Om gunneltroberg

Dikter, texter, mat, musik och allt annat som gör livet levbart.
Detta inlägg publicerades i Alla inlägg, Högtider och evenemang, Konstnärlig verksamhet. Bokmärk permalänken.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s