Att älska varandra och inte demonisera

tort

När jag tog sakramentet (nattvarden) idag och kom till brödet så kom tanken så starkt till mig om hur Jesus gav sin kropp genom svår tortyr. Hade Jesus inte korsfästs så hade han förmodligen dött av tortyrskador.

Jesus Kristus begick i judarnas ögon det största övergrepp man kan begå då han påstod att han var Guds son. Än idag finns det människor som torteras för de mest varierande motiv. Som medlem i Amnesty får jag upp petitioner som jag skriver på och flera av dem handlar om övergrepp i länder som Uganda och Gambia på homosexuella där tortyr och fängelestraff förekommer.

Det handlar mycket om att hitta en syndabock. Under medeltiden när 1/3 av Europa dog i digerdöden så skyllde man på att det var judarnas fel.

  Folk ansåg att judarna var kristendomens värsta fiender och att judarna låg bakom pesten. De spred ut att judarna förgiftat brunnar och därigenom hade spridit pesten. Hetsen mot judarna tog fart…På flera ställen i Europa brändes judar på bål. http://sv.wikipedia.org/wiki/Digerd%C3%B6den

Idag när Afrika är drabbat av Aids så skyller man på homosexuella, trots att det är promiskuitet oavsett läggning som är orsaken till den stora spridningen. Orsaken till ryktesspridningen om homosexuella i Afrika uppges av Americans United for Separation of Church and State ha orsakats av evangelikala. https://www.au.org/church-state/april-2014-church-state/people-events/us-evangelicals-played-key-role-in-uganda-s

Det trista för vår kyrkas del är att Jesu Kristi Kyrka samarbetar med dessa kyrkor, trots att de uppenbarligen orsakar tortyr och fängelse för oskyldiga människor. Den kände mormonske bloggaren Jana Reiss reagerar på hur vår kyrka kan samarbeta med kyrkor som avskyr mormonkyrkan och uttrycker att mormoner inte är frälsta. Det aktuella samarbetet innebär att man till Utahs högsta domstol begär att  definitionen av det traditionella äktenskapet mellan en man och en kvinna ska skyddas. http://janariess.religionnews.com/2014/09/08/mormon-leaders-gay-marriage-supreme-court/

Som medlemmar i Jesu Kristi Kyrka av Sista Dagars Heliga tror vi på vikten av familjen. En familj kan dock se olika ut för olika människor. Det viktiga är att alla människor kan känna att de tillhör en familj där de kan känna sig trygga och bejakade. Att samarbeta med grupper som stödjer verksamhet som innebär trakasserier, tortyr, fängelse och t om dödsstraff för homosexuella är ingenting som jag stödjer och förmodligen inte många medlemmar med mig. En röst för familjen ska inte behöva betyda en röst emot en minoritetsgrupp. Vi får inte glömma att vår tro står för kärlek, respekt, tolerans och ger rätt åt våra medmänniskor att själva välja hur de vill leva sina liv.

http://www.amnesty.org/en/for-media/press-releases/uganda-anti-homosexuality-law-struck-down-step-towards-stopping-state-spons

 

Om gunneltroberg

Dikter, texter, mat, musik och allt annat som gör livet levbart.
Detta inlägg publicerades i Alla inlägg, Äktenskapet, Familjen, Filosofiska tankar, Frälsning, Samfund, kyrkor och religioner, Samhällsfrågor, Sexualitet. Bokmärk permalänken.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s