
KG Hammar
Hur svårt är det inte att beskriva det eviga med ord då våra ord inte räcker till. Detta radioprogram från Sveriges Radio ger mersmak för alla som vill gräva djupare i sitt andliga liv.
”Tidigare ärkebiskop KG Hammar och författaren Maria Küchen samtal om symbolisk och bokstavlig bibelläsning.
Föddes Jesus av en jungfru? Återuppstod han verkligen från de döda? En evigt konflikt inom kristendomen är om bibeln ska läsas bokstavligt eller om den bör tolkas symboliskt. Vissa menar att bibelns texter bör hållas för bokstavligen sanna, utan försanthållanden riskerar kristendomen att tröskas ur och kärnan i tron blekna bort. Andra väljer att tolka bibelns berättelser symboliskt, att snarare se vad de pekar på än att hålla sig till bokstaven, och att bara en symbolisk läsning kan öppna upp för djupare förståelse av bibelns budskap.
Gäster är tidigare ärkebiskop KG Hammar och författaren Maria Küchen.
Programledare och producent Peter Sandberg.”
Klicka på länken nedan för att lyssna på programmet.
Jungfrufödseln ses som symbolisk av K.G. Hammar. Jag är förvånad över hur han kan ha varit ärkebiskop och förneka Jesu gudomliga natur, medan vi som mormoner som verkligen tror på jungfrufödseln – att Jesus bokstavliga fader är Gud – vi betraktas inte som kristna för att vi inte tror på treenigheten. Vi kanske kan erkännas som kristna om vi erkänner treenigheten och sedan tillägger att det är symboliskt! 🙂
GillaGilla
Ja, det var intressant att lyssna på. De tror inte Jesus gick på vattnet, inte att Gud är en person osv. Visst tror vi på symbolism, men finns det något konkret i deras tro???
GillaGilla
Maria Küchen tror inte riktigt som KG Hammar. Sen gillar jag KG Hammar eftersom han kan ge mycket tröst och styrka åt alla dem som tvivlar men ändå vill tro fastän orden inte räcker till.
GillaGilla