Om man läser grundläggande religionsvetenskap så stöter man på ”Från kyrka till wellbeing: handbok i kyrkokunskap” av Carl Eber Olivestam (teologie doktor), Mimmi Eriksson, Stig Lindholm (Lund, Studentlitteratur, 2002 (tr. 2007)). Där beskrivs Mormonkyrkan som ett Bibeltolkande alternativ, och inte som en sekt (s 296, 312). Mormonkyrkan finns inte med på EU’s lista över sekter alls, se referens längst upp på bloggen under Mormonlady. Trots detta så gör anti-mormon förespråkare allt de kan för att sprida sitt hat. Läs mer
Beskrivning
Mormonlady and Friends är en blogg som hjälper medlemmar i Jesu Kristi Kyrka av Sista Dagars Heliga att dela sin tro på Jesus Kristus via internet så att intresserade människor kan lära sig mer om kyrkans läror och medlemmars tro och liv.
Bloggen skapades 2009 av Mormonlady som en motpol till all den negativa och osakliga information som sprids på internet om kyrkan.
Skribenter på bloggen kan vara både medlemmar i kyrkan samt ickemedlemmar, både regelbundna skribenter och gästkrönikörer. Varje skribent ansvarar själv för innehållet i sitt blogginlägg och behöver inte spegla Mormonladys åsikter.
Kommentarer på bloggen ska göras på svenska, norska, danska eller engelska.
Det här är ingen officiell webbplats för Jesu Kristi Kyrka av Sista Dagars Heliga.
Författare
Arkiv
Kategorier
Meta